ISASE KASSI KASTREERIMINE

EMASE KASSI STERILISEERIMINE

Isase kassi kastreerimine on üks lihtsamaid operatsioone veterinaarpraksises. Vaatamata sellele peab alati arvestama narkoosi ohtudega ja paranemisperioodil haava vigastuse riskiga.

isase kassi fikseerimine enne operatsiooni algust

kassi kastreerimine
kassi kastreerimine

kassi munandikott enne kastreerimist

munandid koos munandimanustega

enne veresoonte ligeerimist

kassi kastreerimine

munandikott peale kastreerimist

Kuna kassi kastreerimine on kiire lõikus, siis saame seda teostada ka teistel päevadel kui vaid kolmapäevastel operatsioonipäevadel. 

Kuna kass jääb kuni ärkamiseni meie juurde, siis peab arvestama, et opp tuleks teha enne kella 14.00, et kass jõuaks tööpäeva lõpuks ärgata üles. Operatsioonipäeva hommikul loomale süüa ei tohiks anda, et vältida narkoosis oksendamist. Vesi võib jääda saadavale. Õuekassid tuleks võtta tuppa eelneva päeva õhtul ja enam mitte välja lasta- loomad on targad ja võib juhtuda nii, et opipäeva hommikul Te kassi enam kätte ei saa.
Tavaliselt saab klient oma looma kliinikust kätte juba ärkvel olekus- s.t. kui looma termoregulatsioon on taas normaalselt käivitunud. Sellegipoolest tuleb  looma hoida kindlasti soojas, eriti külmadel kuudel looma transportimisel kliinikust koju. Koju jõudes peab jälgima järgnevaid asjaolusid:

1. Kuna narkoosiained väljuvad kehast alles ...24 t. möödumisel, siis loomal võib esineda  sellel ajal OKSENDAMIST, TAHTMATUT URINEERIMIST, LOIDUST, VAARUVAT KÄIKU. See kõik on seoses narkoosiainetest tekkivate kõrvalmõjudega ja on paratamatult normaalne osa opi-järgsel perioodil.

2. HOIA KASS SOOJAS !
Hea oleks kass asetada omaette nurka, mille lähedal oleks mõni küttekolle. Kassile asetada alla puhtad pehmed soojad materjalid.  Hea oleks ka pärasoole kaudu kehatemperatuuri   kraadida (normaalne 37,5 ... 39,5). Sageli on opi-järgsel perioodil temperatuur just alumisel piiril või alla selle, seda eriti mahajahtumise korral.

3. VESI VABALT SAADAVAL 

4. Süüa on parem anda järgmisest päevast- samal päeval võib toit põhjustada oksendamist.

5. Kuna haav paraneb ca. 14 p., siis tuleb sellel ajajärgul kassile rohkem hoolt ja tähelepanu pöörata. Ideaalsel juhul peaks ka õuekass see aeg toas elama. Aeg-ajalt tuleb jälgida ka haava seisukorda ( kas on  liigset punetust, turseid või mädareaktsiooni).

6. Kastreeritud kassil on tuleviku seisukohalt tähtis väga kvaliteetne toit. Kui kasutatakse odavat kuivtoitu ( mida saab osta tavalisest kauplusest), siis on oht, et võivad välja kujuneda kusepõies struviidikristallid, mis omakorda võivad põhjustada esmalt põiepõletikku, halvemal juhul põie ummistust ja looma surma. Seetõttu oleks oluline, et kastreeritud kass saaks kvaliteetset kuivtoitu- selleks sobivad üldjoontes kõik kuivtoidud, mida ei saa osta tavalisest kauplusest. Neid müüakse VAID lemmikloomapoodides või loomakliinikutes. Omalt poolt soovitaksime Royal Canini veterinaarsarja toituYoung male, mis on spetsiaalselt töötatud välja kastreeritud kassi edaspidiseks toitmiseks.

Heinz Kask kassi steriliseerimas

Heinz Kask kassi steriliseerimas

Emase kassi steriliseerimine on võrreldes isase kassi lõikusega suurem ettevõtmine. Tegu on kõhuõõne operatsiooniga, mis vajab kindlasti steriilset opereerimistehnikat.

kassi steriliseerimine

kõhuõõne avamine

kassi steriliseerimine

eemaldatav munasari

kassi steriliseerimine

nahaõmblused

Kõik algab sellest, et klient avaldab soovi lasta oma emane kass steriliseerida. 

Kokkulepitud päeval toimetab klient oma looma meie vastuvõttu. Eelnevalt ei ole kassile antud süüa, et vältida oksendamist  narkoosi  ajal. Omanik jätab kassi opereerimiseks meie juurde, ise on ta vaba ca. 4- 5 tundi.

Peale looma narkoosi jäämist algab kõhu karvade eemaldamine pügamisaparaadiga, et valmistada ette operatsiooniväli.

Järgneb operatsioonivälja desinfitseerimine, mis on vajalik vältimaks bakteriaalsete tüsistuste teket.
Seejärel annab abiline arstile kõik vajaminevad steriilsed materjalid, misjärel operatsioon võibki alata.

Esmalt tuleb avada kõhuõõs. Selleks peab skalpelliga läbistama kõhu naha, nahaaluse rasvkoe, kõhulihased ja kõhukelme.

Järgmisena tuleb leida emakasarved koos munasarjadega. Need leitud, võib asuda ligeerimistele.
Ligatuuride (õmblusmaterjali sõlmed ümber veresoonte) panek on üks vastutusrikkamaid- vajalikud vältimaks hilisemate verejooksude teket.
Munasarjad on  tingimata vaja eemaldada, sest vaid nii on võimalik vältida uusi innaaegu.

Nüüd tuleb veel ligatuurid panna emakakaela piirkonda. Seejärel saab teostada täieliku emaka ja munasarjade eemalduse.

Järgmisena tuleb sulgeda sulavõmblustega kõhukelme ja kõhulihased. Seejärel nahk, kus kasutame sulavaid niite ( sulamisaeg ca. 40-60 p. ).


Kui kass on veel narkoosis,  saab teha ka kõik vajalikud süstid, mõnikord ka mustade kõrvade puhastuse, hammaste hoolduse jms.

Kuna loom võib hakata paranemise käigus oma haavu lakkuma ( võides sellega põhjustada niitide enneaegse eemaldumise ), tuleks kindluse mõttes kasutada haava kaitset. Meie kasutame selleks 42-46 nr. spordisokki, mille paigaldame kohe operatsiooni järgselt. 

​Peale paranemisperioodi ( 14 p.) võib haavakaitse eemaldada. Uuesti tagasi looma näitama ei pea tulema, kindlasti tuleb seda teha aga siis, kui on tekkinud mingidki komplikatsioonid.

kaitse põll steriliseeritud kassile

Opereeritud kassid ärkamas narkoosist

Haavakaitse valmistamine

kaitse põll steriliseeritud kassile

Võta tavaline puhas spordisokk suuruses 43-46.

kaitse põll steriliseeritud kassile

Lõika kääridega maha varba osa. Samuti tee kaarjad lõiked soki külgedele.

kaitse põll steriliseeritud kassile

Sokk tuleb ettevaatlikult kassile selga panna nagu kampsun. Haavakaitse fikseerub vaid siis, kui kõik neli käppa väljuvad soki sisse lõigatud avadest.

kaitse põll steriliseeritud kassile

Et kaitse ei määrduks uriini ja roojaga, tuleb soki sabaalusest osast lõigata välja kaarjas osa.

Allolev foto näitab, mis võib juhtuda, kui haavakaitset ei kasutata või eemaldatakse see liiga vara. 8 päeva vanuse operatsioonihaava on kass oma lakkumisega põhjalikult katki teinud. Tekkinud on mädane haavainfektsioon, mille raviks on vajalik kordusnarkoos, haava värskendamine, desinfitseerimine, uute õmbluste paigaldamine ja pikk antibiootikumikuur.

kaitse põll steriliseeritud kassile

L  O   O   M   A   A   R   S  T   I   D

 KASK & MICHELSON

LOOMAARSTI VASTUVÕTT