ISASE KOERA KASTREERIMINE

koera kastreerimine

Munandikott enne kastratsiooni

munandid koos munandimanustega

Opereeritavad munandid koos munandimanustega

Munandikoti haav

Munandikoti haav peale kastratsiooni

Isase koera kastreerimine on näidustatud loomadel, kellel esinevad kõrgest testosteroonitasemest tingitud ebameeldivad käitumishäired- märgistamine, agressiivsus, hüperaktiivsus, koduterritooriumilt ära jooksmine. Samuti on kastreerimine näidustatud eesnäärme probleemide ja peitmunandilisuse korral. Võrreldes emase koera steriliseerimisega, teostatakse isase koera kastreerimist tunduvalt harvem. Üldreegel on kastreerimistel see, et mida varasemas eas seda teostada, seda suurem on soovitud tulemuse võimalus. Nimelt- isase koera kastreerimine ei pruugi alati soovitud tulemust anda- näiteks territooriumilt ära jooksmise vastu ei pruugi see mõjuda, kui loomal on aastate jooksul kujunenud välja harjumus n.ö. jooksus käia. Tegelikku mõju looma käitumisele näeb tavaliselt paari kuu jooksul pärast operatsiooni. Samas- loomadel, kellel ei esine eelpool loetletud käitumisprobleeme või eesnäärme haigusi, ei ole kastreerimine ka vajalik.

Isase koera kastreerimiseks tuleb eelnevalt broneerida aeg. Operatsioonipäevad on meil igal kolmapäeval, kuid seda lõikust saame teostada ka teistel päevadel. 

Opipäeva hommikul EI TOHI loomale süüa anda- toiduga täitunud magu võib põhjustada oksendamist narkoosis, mis on loomale eluohtlik. Vesi võib olla vabalt saadaval.

Kokkulepitud ajal saabute oma lemmikuga meie vastuvõttu. Opereeritav loom peab olema kliiniliselt terve. Peale kaalumist, narkoosi manustamist ja looma unne jäämist olete ise vaba ca. 1,5-3 tundi.

Hea tava kohaselt anname looma omanikule üle ärkvelolekus, mil narkoosist ärganud koer kõnnib omal jalal kliinikust välja. Transport koju tuleb kindlasti korraldada autoga! 

Koju jõudes tuleb arvestada järgmiste asjaoludega:

 

​1. Kuna narkoosiained väljuvad kehast 24 t. möödumisel, siis sellel ajal võib

esineda OKSENDAMIST, TAHTMATUT URINEERIMIST, LOIDUST, VAARUVAT KÄIKU. See kõik on seoses narkoosiainetest tekkivate kõrvalmõjudega ja on paratamatult normaalne osa opijärgsel perioodil.

2. HOIA KOER SOOJAS !
Narkoosis häirub termoregulatsioon, mistõttu,eriti talvel, tuleb koer kiirelt saada sooja. Soojas peaksid olema ka muidu õues elavad kuudikoerad.

3. VESI VABALT SAADAVAL 

4. KRAE KAELAS 14 PÄEVA !

Plastikkrae on koerale esialgu küll ebamugav, kuid haava paranemise seisukohast väga vajalik, et takistada haava lakkumist ja sellest tulenevalt sekundaarsete haavainfektsioonide teket. Kuna kraega kuuti ei mahu, tuleb paranemisperioodil elu korraldada nii, et ka õuekoer saaks elada selle aja toas, esikus, garaazis vm. selleks kohandatud ruumis. Arvestama peab ka sellega, et plastikkrae muutub külmas rabedaks, mistõttu võib see talvel kergelt puruneda. Selle vältimiseks võib krae väliselt fikseerida veekindla teibiga, tiirutades teibi linti ümber krae välispinna. Krae peab jääma kaela kogu paranemisperioodi ajaks- sellega saab edukalt nii süüa, juua kui ka magada.

5. Süüa on parem anda järgmisest päevast- samal päeval võib toit põhjustada oksendamist.

6. Kuna haav paraneb 14 p., siis tuleb sellel ajajärgul koerale rohkem hoolt ja tähelepanu pöörata. Aeg-ajalt tuleb jälgida ka haava seisukorda ( kas on  liigset punetust, turseid või mädareaktsiooni).

Haava paranemise perioodil ei tohi koera provotseerida jooksmisele ega mängimisele- haav vajab paranemiseks rahu!

7. Iga omanik saab peale lõikust kaasa hooldusjuhendi, kus on ära märgitud opijärgse aja põhilised hoolduspunktid, samuti antibiootikumide ja valuvaigistite raviannused.

Enimlevinud tüsistused:

Õmblusmaterjali allergia.

Kuna õmblusmaterjal on organismi poolt lagundatav, siis sulamisajal võib mõnel indiviidil tekkida lokaalne nahareaktsioon. Tavaliselt on need reaktsioonid väikesed ja erilist lisaravi ei vaja. Mõnikord võib vaja minna haava määrimist nahka rahustava antibiootilise salviga, mis leevendab naha allergiat.

​Ülekaalulisus. 

Kastreeritud loomadel on suurenenud risk ülekaalulisusele. Selle ärahoidmiseks on vajalik piisav liikumine ja tasakaalustatud menüü. Vajadusel on võimalik kasutada kaalu alandavaid toitusid

 

L  O   O   M   A   A   R   S  T   I   D

 KASK & MICHELSON

LOOMAARSTI VASTUVÕTT