MÄDAEMAKA EEMALDUS

Püometra ehk mädaemakas on koertel ja ka kassidel esinev raskesti kulgev haigus, kus emakas täitub aja jooksul mädaga ( mõnikord  ka limas-verise nõrega). Tavaliselt täheldatakse seda 1-2 kuud peale jooksuaega. Üks põhjus tekkeks on sellega seoses asjaolu, et innaajal on emakakael avatud, misläbi võivad bakterid sattuda emakasse ja hiljem seal põhjustada mädase põletiku tekke. Rohkem on antud probleemi ka loomadel, kellele on manustatud elu jooksul innavastaseid hormoonpreparaate.
Üldiselt võib eristada ägedat ja kroonilist püometra vormi. Ägedal juhul on patsiendi üldseisund väga raske kuni mürgistusseisundini välja- täheldada võib suurenenud janu, isu täielikku kadumist, oksendamist, tupest mädase nõre voolust, kehatemperatuuri tõusu üle 39,5C , kuid mürgistuste puhul ka langust alla 37,5C. Ägedal juhul tuleb loomaarstil kiirelt sekkuda, sest raske mürgistusseisundi väljakujunemisel on loomal elulootusi vähe. Enamasti tuleb teostada emaka ja munasarjade eemaldus operatiivselt. Sellele järgneb 7-10 päevane antibiootikumide kuur ja rasketel juhtudel ka vedelikinfusioon veeni.
Kroonilise mädaemaka puhul emakas, vastupidiselt ägedale vormile, suudab veel kontrahheeruda ja suruda mädast nõret välja. Enamasti täheldatakse sellisel patsiendil pikka aega mädase nõre väljavoolamist tupest, kusjuures looma üldseisund ei pruugi olla alati halb. Krooniline vorm on vähem eluohtlikum, kuid tähelepanu tuleb kindlasti ka sellele pöörata täiel määral.
Alljärgnev fotoseeria kajastab ühte kroonilise mädaemaka juhtumit, kus patsiendiks oli 6 aasta vanune bernhardiin.

Toonitama peab, et osad pildid on verised, mistõttu nõrgemale vaatajale ei sobi !

Nagu alati enne opereemise algust, tuleb ettevalmistada "operatsiooniväli"- selleks pügatakse karvad opereeritavalt alalt, misjärel toimub nahapinna desinfitseerimine.
Peale steriilse opilina paigaldust võib lõikusega alata

Siin on näha mädaga täitunud emakasarved. Kroonilisel juhul on palju mädamassi voolanud läbi tupe väliskeskkonda, kuid ägedatel juhtudel võib emaka läbimõõt olla 3-4 korda suurem. Samas on emaka sein ülimalt õrn ja rabe- väiksemgi rebend põhjustab mäda väljavoolamise emakast. Kõhtu sattudes põhjustab see enamjaolt peritoniidi ja sageli ka patsiendi surma.

Siin on munasarjad eemaldatud munasarja-neeru sidemest. Kuna emakas on väga tugev verevarustus, põhjustab ligeerimine mõnikord ka kergeid verejooksusid.
Raskeim ja kindlasti üks vastutusrikkamaid osasid pyometra eemaldusel on emakasarvede amputatsioon- seda sellepärast, et siin võib toimuda veel mäda leket kõhuõõnde. Seejärel toimub kõhuõõne loputus, antibiootikumide manustamine ja kõhukelme-lihaste kinniõmblemine.
Lõpuks on järg jõudnud kõhunaha õmblusteni.
Viimaks saab veel teostada lõpliku haavadesinfitseerimise ja esmase sideme-plaastri paigalduse. Kojuminnes jääb edaspidi haav ilma sidemeta, kuid kindlasti tuleb koerale panna kaela plastik krae, et vältida enesevigastusi.
Alljärgnevalt veel mõningaid ülesvõtteid  erinevatest mädaemakatest.             
koera mädaemakas
koera mädaemakas
koera mädaemakas
koera mädaemakas
koera mädaemakas
koera mädaemakas
koera mädaemakas
20191105_093116-01.jpeg

L  O   O   M   A   A   R   S  T   I   D

 KASK & MICHELSON

LOOMAARSTI VASTUVÕTT