KOERTE KUNSTLIK SEEMENDUS

JA PROGESTEROONI MÄÄRAMINE

Heinz Kask

Koerte kunstlik seemendus (edaspidi KS)  ei olnud Eestis varem levinud. Mõningaid katsetusi on erinevad loomaarstid teinud, kuid väljareklaamituna kliiniku hinnakirja ei ole seda siiani keegi söendanud panna. See on ka   üheks põhjuseks, miks hakkasin antud teema suhtes huvi tundma, sest klientide huvi on olnud üllatavalt suur.
Enne esimesi õnnestunud KS-i sain ka 2004.a. lühikursuse Soomes.
Esimene edukas seemendus oli minu oma koeral Donnal (pildil), kes sai 5 kutsikat.
Praeguseks ajaks olen suutnud KS edukalt ca. 350 emast koera.

KS kaks suuremat plussi:
KS-ga on võimalik saada emaselt koeralt järglasi ka juhul, kui loomulik paaritus on erinevatel põhjustel raskendatud või võimatu.
Võimalikuks saab "kauge vahemaa tagant paaritus", kus isasloom elab väljapool Eestit.

Progesteroonitaseme mõõtmine
Progesteroon  on innahormoon , mille tasemest sõltub emaslooma võime jääda tiineks. Olgugi, et kasutusel on mitmeid meetodeid õige paaritus-seemendushetke leidmiseks ( näiteks luteiniseeriva hormooni määramine- täpseim, kuid kulukas ),  on hetkel progesterooni määramine osutunud kõige levinumaks ja suhteliselt täpseks vahendiks. Mõõtmisi alustatakse inna 7.-10.  päeval. 12 tundi enne verevõttu süüa ei anta.  Kui vereproov võetakse hommikul, siis vastuse saab laborist juba sama päeva lõunaks. Vastusest sõltub kas tuleb vere võtmist korrata  või võib looma minna paaritusse või  KS-sse. 
Hetkel kasutame Synlab eesti OÜ ( vana Quattromed HTI ) labori teenust.

KS
Selleks protseduuriks on vaja tulla kliinikusse nii isas- kui emasloomaga. Eelnevalt pissitatakse emane loom väljas ära, kliinikus "lüpstakse" isaselt loomalt sperma, uuritakse mikroskoobi all spermide elujõudlust ning seejärel viiakse sperma kateetriga  emaslooma suguteedesse. Tiinestumine toimub ca. 70 % juhtudest.

Seemendamine jahutatud spermaga
Jahutatud sperma  saadakse spermide viimisega n.ö. soikeseisundisse, kus spermid enam ei liigu, kuid on elujõulised 5-10 päeva ( olenevalt jahutusmeetodist).
Jahutatud spermat on saadetud hetkel Soomest, USA-st, Saksamaalt, Hollandist, Taanist, Inglismaalt, Poolast, kuid põhimõtteliselt saab seda saata maakera mistahes punktist. Põhiline tingimus on õige mahajahutamis- ülesäratamisprotseduur ja et reis ühelt kontinendilt teisele ei kestaks kauem kui 5 ööpäeva. Jahutatud sperma saatmisel on oluline ka saatjapoolne ülesäratusjuhend, kuna meetodeid selleks on ka erinevaid.

Ise olen saatnud koerte jahutatud spermat Soome, USA-sse, Poola, Hispaaniasse, kus saadi saadetud spermaga edukalt seemendada.

Koerte sügavkülmutatud spermaga seemendust Eestis ei teostata- see osa jääb oma kalli hinna tõttu tulevikku.

 

Heinz Kask

L  O   O   M   A   A   R   S  T   I   D

 KASK & MICHELSON

LOOMAARSTI VASTUVÕTT