VAKTSINEERIMINE

Enne, kui hakata kutsikat või kassipoega vaktsineerima, tuleb anda suu kaudu sisse siseparasiitide vastane vahend ehk ussitõrje.
Esimest korda antakse kutsikale ussirohi sisse ca. 2 nädala vanuselt. Seejärel on kordustõrjed 1 kuuselt ja 1,5 kuuselt.
Kassipojale antakse esimene ussitõrje kuu vanuselt.
Esimene vaktsineerimine toimub tavaliselt 1,5...2 kuu vanuselt. Kassipojal 3 kuuselt. Vaktsineeritav loom peab olema kliiniliselt terve. Kuna vaktsineerimine on sisuliselt looma nakatamine nõrgestatud viirustüvedega, siis peab vaktsineerimisaeg hoiduma looma pesemisest ja tõmbetuulest, et vältida külmetumist. Enne vastuvõtule tulekut tuleb helistada ja panna kinni endale sobilik aeg. Vastuvõtul toimub looma esmane ülevaatus, kus omanik saab ülevaate oma looma menetluste graafikust, ussirohtude andmiste kuupäevadest ja kogustest.  Peale vaktsineerimist kirjutab loomaarst välja passi, kuhu märgitakse ära vaktsineerimiskuupäev, vaktsiini firma ja järgmise vaktsiini kuupäev. Samuti kinnitab loomaarst oma allkirja ja nimetempliga, et on looma korrektselt vaktsineerinud.
Järgmine ussitõrje antakse sisse 2,5 kuuselt, misjärel 3 kuuselt toimub teine vaktsineerimine. 3,5 kuuselt antakse jällegi ussitõrje ja viimane vaktsineerimine toimub 4. elukuul. Esimene revaktsineerimine toimub esimesel eluaastal, edaspidi vaktsineeritakse 1-2 aastase intervalliga. Ussitõrjeid antakse edaspidi 3-4 x aastas või alati, kui on väljaheites või okses märgata parasiite.

 

Esimeste vaktsineerimiste aeg pannakse loomale tavaliselt ka mikrokiip.
Koerte kompleksvaktsiin sisaldab koerte katku, parvoviiruse, hepatiidi, kennelköha ja leptospiroosi vastaseid komponente.
Kassipoegade vaktsiinis on ülemiste hingamisteede viiruste ja kasside katku vastased komponendid. Kassipoegadele korratakse ussitõrjeid 3,5 kuuselt, misjärel 4 kuuselt tehakse viimane vaktsineerimine.


Esmased nõuanded kutsika  pidamisel

 

Kohanemine uues keskkonnas peale emast võõrutamist.
Kutsikaga tuleks käituda hellalt ja vastutustundlikult, et kohanemine toimuks võimalikult vähese stressiga. Kohanemine kestab tavaliselt kuni nädal. Mõnikord võivad selle aja jooksul ilmneda esmased haigusnähud, mis on seotud kaasneva stressifaktoriga (esimesed seedehäired- oksendamised, kõhulahtisused; parasiitide ilmnemine roojas või okses; sügelemine).

Toit
Üks tähtsamaid alustalasid looma tervise seisukohalt. Vanadel aegadel, kui polnud veel lemmikloomadele mõeldud eritoitusid, söödeti koerale seda, mida omanik ise sõi. Tänapäeval peab aga nentima, et võimalusi koera toitmiseks on märgatavalt rohkem:
a) n.ö. kodutoit- kodutoidu söötmisel jätkatakse vanu traditsioone. Siinkohal peab ütlema, et see meetod võib tunduda küll odav, kuid looma tervise seiukohalt ei saa seda lugeda täiuslikuks, kuna omanik annab oma koerale süüa vastavalt oma sisetundele. Kodutoidu puhul on raske määrata ära toidu koguseid ja selles sisalduvaid koera eluks vajalikke aineid. Söötmine on rohkem n.ö. tunde küsimus , kus puudub teaduslik tagapõhi.
Kindlasti ei tohi kutsikale pakkuda konte ega kanakaelu, sest sellest võib tulla vaid probleeme. Kondid ei ole toiduaine, kuna kondimass ei seedu koera maos ega soolestikus. Oma teekonnal lõhuvad kondid olulisel määral koera magu ja soole limaskesta , võides põhjustada sellega raskeid tagajärgi.
b) kodutoit + kuivtoit- järgmine aste pärast kodutoidu võimalust. Siin on juba märgata edasiminekut omaniku poolt , kes on informeeritud kuivtoidu headest omadustest ( ainete tasakaal vastavalt koera kehamassile).
c) kuivtoit- teadliku koerapidaja valik. Siinkohal tuleb küll märkida, et kuivtoidud peab lahterdama rangelt kaheks suureks grupiks- tavapoodides müügilolevad kuivtoidud (Chappy, Darling, Pedigree...) ja loomakliinikutes- lemmikloomakauplustes müügilolevad (n.ö. profi-toidud: Hill`s, Specific, Royal Canin, Eucanuba, Pro Plan). Tavapoe kuivtoidu eeliseks on madalam hind, millest tulenevalt on ka kasutatavad toorained madalama ja kõikuvama kvaliteediga. Samas, kui koeral ei teki sellest mingeid kõrvalnähte ( oksendamist, kõhulahtisust, sügelemist), siis võib neid sööta.
Omanik, kes valib oma koera toitmiseks n.ö. profisarjad, on teaduslikule söötmisele kõige lähemale jõudnud. Igal juhul tuleb sellist omanikku kiita ja avaldada talle tunnustust. Kuigi need toidud on kallid ja ei ole paljudele taskukohased, on profi-toitudega söödetud koerad alati tervemad, ilusamad ja vähem problemaatilised. Kõrge hinna juures peab teadma seda, et selle on tinginud kõrge kvaliteediga tooraine ja kallid teaduslikud uuringud maailma erinevais paigus.
Ükskõik, mis toitmisvariandi juurde Te ka ei jääks, on oluline, et kutsikas saaks päevas süüa tihedalt (nt. 2 kuune kutsikas peaks sööma 5-6 korda ööpäevas). Sellise tiheduse tingib see, et kutsika magu on veel välja arenemata ega talu suurt koormust ja suuri toidukoguseid. Seda tähtsat punkti eirates võib Teie kutsikat oodata ees raskekujuline maokatarr, millega enamasti kaasneb oksendamine ja tugev kõhulahtisus.
Konserve, koeravorsti jm. palasid kasutatakse tavaliselt kuivtoidule lisandina maitsenüanside andmiseks.

Siseparasiitide tõrje.
Kui enne ei ole siseparasiitide vastast tõrjet tehtud , siis tuleb seda teha umbes nädal pärast esimest kohanemisnädalat. Ussirohu saate loomakliinikust. Enamjaolt on rohud tehtud nii, et 1 tbl läheb 10 kg kehakaalu kohta. Rohi antakse sisse kas toidupalaga (koerakonserviga) või surutakse keelepärale. Seejärel surutakse lõuad kokku, samal ajal tõstetakse pea üles ja silitatakse kõri piirkonda edasi-tagasi liigutustega. Ussirohtu tuleks kindlasti anda 1,5- kuuselt, sest 2- kuuselt teostatakse enamjaolt esimene vaktsineerimine. Ussirohtu oleks soovitav anda ka esimeste vakstineerimiste vahepeal ja hiljem 2-4 x aastas. Alati tuleks ussirohtu anda 10-14 p. enne igat uut vaktsineerimist!

Esmane vaktsineerimine.
Kutsikal tuleb esmane immuunsus alles välja kujundada. Selleks peab looma vaktsineerima vähemalt 2 korda 4- nädalase vahega. Üldlevinud skeem on 2., 3. ja 4. elukuul. Kahe vaktsineerimise vahel tuleb korrata ka ussitõrjeid.  Kuna vaktsineerimine on oma olemuselt organismi nakatamine viirustega, siis peab vaktsineeritav loom olema täiesti terve, ilma igasuguste haiguslikele seisunditele viitavate kliiniliste tunnusteta! Edaspidises elus teostatakse vaktsineerimisi kord 1-2 aasta jooksul kuni looma elu lõpuni.

Kutsikaga tegelemine!
Loomaga pidev suhtlemine ja tegelemine loob suure eelduse intelligentse koera kasvamisele. Seda on näidanud praktika. Kahjuks näeb palju sagedamini loomi, kellega ei ole nende lapsepõlves piisavalt tegeletud, mistõttu hilisemas elus on omanik muutunud ise karja liikmeks ja seega ei allu enam koer omanikule vaid toimib vastupidine olukord. Seetõttu on vajalik esimestest päevadest alates hakata loomaga tegelema ja selleks peab valmis olema vähemalt 10-15 aastaks. Omanik, kes ei taha seda punkti täita, ei tohiks endale üldse koera muretseda.
Tegelemise alla käivad nii suhtlemine, kammimine, silitamine, kõrvade puhastamised, käppade vaatamine, küünte lõikused, hammaste vaatamine, koolitus omal käel või treeneri juhendamisel, jalutuskäigud, tunnustused jne.

Siinkohal mainitu on lühikene kokkuvõte tähtsamatest punktidest.

Selle täitmise kohustus ja vastutus lasub täiel määral omanikul, kes on omale koera soetanud mitte päevadeks vaid pikkadeks aastateks.
Pea meeles- koer on inimese sõber, kuid inimene peab ka ise olema sõbra nime väärt.
Seepärast hoolitse oma uue pereliikme eest, täites kõiki eelnevaid punkte.
Usu- tänud ei jää Su sõbralt tulemata- selleks saab olema suur

kiindumus ja austus Sinusse  kui  karja juhti .

L  O   O   M   A   A   R   S  T   I   D

 KASK & MICHELSON

LOOMAARSTI VASTUVÕTT